Kādas ir jaunākās tendences tiesāšanas principos spiningošanas sacensībās no laivām Eiropā?

Jau kopš pagājušā gada, 2016. gada Latvijas čempionu ekipāža (M.Balodis un K.Godiņš) meklējusi iespējas piedalīties citu valstu organizētajās sacensībās, lai gūtu precīzu priekšstatu par sacensību organizācijas un tiesāšanas principiem, un, lai labās prakses piemērus aicinātu ieviest Latvijas Makšķerēšanas sporta federācijai spiningošanas disciplīnā no laivām arī Latvijā.

Esam jau norādījuši, ka Latvijas čempionātā un Latvijas Kausa sacensībās liels organizatoriskais slogs ir uzlikts uz dalībnieku pleciem, jo katrai ekipāžai ir jānodrošina tiesnesis. Tiesnesis tiek ielozēts citas komandas/ekipāžas tiesāšanai un noteikumu ievērošanas uzraudzībai. Dalībniekiem ir jānodrošina katrai ekipāžai savs tiesnesis, jānodrošina tiesnešu dzīvošana, apmācība. Sacensību dalībnieku tiesnešu zināšanu līmeni galvenais tiesnesis līdz šim nepārbauda. Šobrīd nepastāv mehānisms kā var pārliecināties vai tiesnesis netiek ietekmēts no dalībnieku vidus un, vai veic visus mērījumus absolūti precīzi un godīgi. Šādas situācijas var ietekmēt dalībnieku rezultātus un pat Latvijas izlases sastāvu dalībai Pasaules čempionātos.

Esam piedalījušies jau trīs valstu rīkotās komercsacensībās, un visās organizatori ir iztikuši bez nepieciešamības laivās izvietot tiesnešus. Vēršam uzmanību, ka visas šīs sacensības ir bijušas ar lielu balvu fondu, kas varētu būt stimuls atsevišķiem dalībniekiem neievērot sportiskas cīņas principus, bet ar visu to, organizatori ir raduši veidus kā neapgrūtināt sacensību dalībniekus ar nepieciešamību nodrošināt tiesnešus. Katra valsts ir izvēlējusies savus risinājumus, bet tiem ir kopīgas iezīmes. Pirmkārt, sacensību dalībnieki zivju mērīšanai izmanto tikai sacensību organizatoru nodrošinātās mērlentes, otrkārt, informācija par zivs garumu un sugu tiek sniegta izmantojot speciālu aplikāciju, ko nodrošina organizatori konkrētajām sacensībām, treškārt, tiek veikta laivu pārbaude pirms sacensībām, lai pārliecinātos par to, ka laivā neatrodas beigtas vai dzīvas zivis. Sacensību nolikumos tiek strikti atrunāti sodi un sankcijas par pārkāpumiem, bet visbargākās ir, ja sportists mēģinātu krāpties ar lomu. Tas ir, ja laivās tiktu atrastas zivis pirms sacensību sākuma vai sportisti censtos pieteikt tiesnešiem vienu un to pašu zivi vairākkārtīgi. Par noteikumu neievērošanu dalībnieks pat riskē tikt diskvalificēts no dalības šajos turnīros uz mūžu.

2018.gada septembra mēnesī notika divu dienu sacensības Somijā arhipelāgā Lovitsas apkārtnē. Sacensību nosacījumi paredzēja, ka ieskaitē katru dienu iet 5 lielākie asari, 5 zandarti (no 42 cm garuma) un 3 līdakas (no 60 cm garuma). Kopvērtējumu veido abu divu dienu noķerto zivju kopgarums izteikts centimetros. Zivju garums netiek apaļots uz augšu.

Somijas sacensībās Lund Predator Classic tiesāšanas un mērīšanas principi:

  1. Tiek veikta laivu pārbaude pirms sacensībām – virspusēja mānekļu apskate, dabīgās ēsmas esamības pārbaude, laivas nodalījumu pārbaude vai netiek slēptas zivis. Pārbaude tiek veikta pirms katras sacensību dienas starta.
  2. Somijā, atšķirībā no World Predator Classic (Holande) vai Garmin Cup (Polija), netiek veikta drošības aprīkojuma apskate un pārbaude, bet ir informācija sportistiem kāda veida aprīkojumam jābūt. Sacensību tiesneši informē, ka drošības pārbaudi veic inspektori un sods par noteikumu neievērošanas ir bargs.
  3. Lomu fotogrāfē tā, lai fonā būtu redzama dalībnieka karte uz kuras ir dalībnieka vārds un uzvārds. Lai izvairītos no atkārtotas zivs bildēšanas – zivi bildē uz labā sāna, zivij jābūt skaidri redzamai, izmanto aplikāciju tūlītējai rezultātu publicēšanai sacensību oficiālajā mājaslapā. Sportistu rezultātiem var sekot līdzi interesenti un atbalstītāji. Tas paplašina interesi par makšķerēšanas sportu un dod papildu motivāciju sponsoriem atbalstīt makšķerēšanas sportu.
  4. Laivā nedrīkst uzglabāt zivis. Tās pēc noķeršanas, nomērīšanas un nofotografēšanas ir uzreiz jāatlaiž.
  5. Zivis tiek nofotografētas, bildes ievieto aplikācijā, kura tās publicē LIVE režīmā, tiesnesis pārbauda datus un apstiprina zivs ieskaitu. Minimālais izmērs asarim nav noteikts, līdakai – 60 cm, zandartam – 42 cm.

Modeļa ieviešana Latvijas čempionātā dotu sekojošus ieguvumus:

  1. Noņemtu no sportistu pleciem uzdevumu nodrošināt kvalificētu tiesnesi katrai ekipāžai. Šī prasība, kura ir ieviesta Latvijas čempionātā ir apgrūtinoša dalībniekiem, faktiski tiesnesis ir vēl viens komandas dalībnieks ar visām saistītajām izmaksām, kuras tiesnesis pats parasti nesedz, tai skaitā izmitināšanu sacensību laikā. Bieži vien ir grūtības atrast cilvēku, kurš ir ar mieru 3-4 nedēļas nogales vasarā pavadīt svešās laivās nemakšķerējot, savukārt tiesnesis, kurš nemakšķerē, ir ļoti nezinošs makšķerēšanas un sacensību nolikuma jautājumos.
  2. Nodrošinātu objektīvu zivju mērīšanu, precīzus rezultātus, kurus ir viegli pārbaudīt visiem dalībniekiem un skatītājiem.
  3. Uzlabotu publicitāti – vairāk bilžu, vairāk skatījumu, vairāk publicitātes dalībnieku atbalstītājiem.
  4. Radītu plašāku kreativitāti un individuālu meistarības uzlabošanas ceļu. Nav noslēpms, ka tiesnēsu viena no funkcijām ir “spiegot” konkurējošās ekipāžas līdz ar ko dod plasākas iespējas lielākām komandām savākt citu ekipāžu pieredzi līdz ar ko mazāk tiek meklēti jauni risinājumi.

Lund Pretator Classic noteikumus angļu valodā var atrast šeit: http://lundpredatorclassic.com/?page_id=63

Projekta publicitāte.

Lai veicinātu plašu labās prakses un pieredzes apmaiņu regulāri dalāmies ar pieredzēto sociālajos medijos (Facebook), interneta mājaslapā, kura orientēta uz makšķernieku auditoriju (copeslietas.lv) un to drukātajā medija Copeslietas (kas ir lielākais makšķernieku auditorijai orientētais žurnāls). Informācija par pieredzēto bija arī klausāma SWH radiostacijas raidījumā “Zaļais Stūris”. Priekšlikumi ir iesniegti arī Latvijas Makšķerēšana sporta federācijas valdei un par spiningošanas disciplīnu atbildīgajam valdes loceklim G.Zeiļam ar aicinājumu izvērtēt iespēju uzlabojumus ieviest arī Latvijas spiningošanas sporta sacensībās.

Šis apskats ir veikts ar Zivju fonda līdzfinansējumu. Labprāt palīdzēsim jebkuram inetersentam ar informāciju par tiesšānas praksi citās valstīs. Interesentus aicinām kontaktēties pa tālruni 29415814.

Galvenais tiesnesis 180921-Cuvaya-LPC18-HighRes-1768_original IMG_5815 IMG_5819 IMG_5850

 

 

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Ķer bet ievēro!
MOSP valdes locekļi
MĀRTIŅŠ BALODIS Jautāt | Atbildes
ANDRIS GRĪNBERGS Jautāt | Atbildes
MĀRIS OLTE
Jautāt | Atbildes
MIERVALDIS BĒRZIŅŠ
Jautāt | Atbildes
OJĀRS BEĶERIS Jautāt | Atbildes
Kalendārs
jūlijs 2019
M T W T F S S
« Dec    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031